Recenzia: Fotokniha Saal Digital

Rozhodol som sa vyskúšať fotoknihu firmy Saal Digital, ako to dopadlo?

Úvod:

Našla si ma na FB reklama, ktorá sľubovala fotografom možnosť vyskúšať kvality knihy od Saal Digital, tak som to samozrejme využil 🙂 Po vyplnení formuláru mi mailom prišiel zľavový kupón na 1200 Kč a mohol som ísť na vec.

Vytvorenie knihy:

Pri tvorbe knihy má fotograf na výber medzi online rozhraním, alebo inštaláciou programu. Ja som sa rozhodol pre vytvorenie online, fotky som si nachystal dopredu a chcel som to dať “na jeden šup” (a áno – aj otestovať stabilitu online rozhrania, práve toto býva problém pri mnohých podobných službách). Rozhodol som sa pre štvorcový formát knihy, ktorý po otvorení dáva na dvojstrane priestor na panorámy 2:1. Systém je relatívne intuitívny, ale musím povedať, že som určite nevyužil všetky jeho možnosti. Mám rád čisté fotografie, preto som vôbec neexperimentoval s rôznymi rámčekmi a úpravami fotiek, proste čo dvojstrana, to fotka na šírku. Samotné vytvorenie prebehlo bez problémov, rozhranie je celkom rýchle. Jediná “výtka” je k ostrosti náhľadov – po uploade sa mi všetky moje fotky javili ako málo ostré, ale dúfal som, že to je len vlastnosť náhľadu a nevstupuje do toho na pozadí ešte nejaká ďalšia kompresia. Tak to (našťastie) nakoniec i bolo a na výslednú kvalitu tlače to vplyv nemalo. Knihu som mal hotovú asi za 1,5h vrátane učenia sa ako pracovať s editorom. Oceňujem detaily v nastaveniach, ako napr. možnosť odstrániť čiarový kód.

Odoslanie objednávky + platba:

Nasledovalo odoslanie objednávky a platba. Všetko prebehlo celkom pohodlne, možnosť platby cez PayPal poteší.

Doručenie:

Popravde som bral info o doručení za 3-4 dni skôr ako milý bonus, ak sa to podarí, zvlášť keď výroba prebieha v Nemecku. Objednávku som poslal v stredu 4.1. a keď mi kuriér už o dva (!!) dni neskôr doniesol zásielku, tak som bol poriadne prekvapený. Knihu som čakal až nasledujúci týždeň, nemyslel som si, že to do víkendu stihnú. Kniha bola zabalená veľmi precízne v kartónovom obale, mäkkej fólii a ešte zatavená vo vodotesnej fólii, tu fakt nemám čo vytknúť.

Kvalita tlače:

Dostávame sa asi k tomu najdôležitejšiemu – samotnej kvalite. Zvolil som tvrdú matnú obálku (osobná preferencia, nemám rád umelé “nafúknutie” pri mäkkom obale) a matný papier. V skratke – kvalita tlače je výborná. Podanie farieb, ostrosť, prekreslenie detailov je na veľmi dobrej úrovni. Taktiež ma príjemne prekvapila povrchová úprava obálky na ktorú sa nechytajú odtlačky prstov – drobnosť, ktorá ale posúva hodnotu knihy opäť vyššie. Bol som zvedavý aj na kvalitu plochej väzby, keďže som sa rozhodol nechať fotky cez celú dvojstranu a nesklamala ma – tenké a presné zalomenie nekazí zážitok pri prezeraní fotiek.

Verdikt:

Musím povedať, že som zostal naozaj veľmi milo prekvapený ako kvalitou tlače, tak aj celou “experience”, či už šlo o komunikáciu s personálom, alebo rýchlosťou výroby. Fotokniha od Saal Digital nie je najlacnejšou alternatívou na trhu a ani sa na to nehrá. Za svoje peniaze dostanete veľmi dobrú kvalitu, či už to bude kniha pre vaše potešenie, alebo ako komerčný produkt pre zákazníka.

 

rk.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *